Окръжен съд – Монтана отмени постановена от първоинстанционен съд присъда за изнудване поради смъртта на подсъдимия
Окръжен съд – Монтана отмени присъда на Районен съд – Монтана, постановена на 24.06.2024 г., с която на Ц. П. В. е наложено наказание три години „Лишаване от свобода“ при първоначален „строг режим“ и глоба в размер на 2000 лева, също така и прекрати наказателното производство по делото поради настъпилата смърт на подсъдимия във фазата на въззивното производство.
Определеното от първоинстанционния съд наказание е заради извършеното от подсъдимия деяние на 24. 07. 2022 г. в село Смоляновци, когато с цел да принуди Р. Б. Ц. от същото село, да се разпореди с движими вещи - сума в размер на 1000 лева, я е заплашил с увреждане на имущество - палеж на къщата, в която живее. В последствие Ц. П. В. е обжалвал така постановената присъда изцяло с молба към втората инстанция да отмени присъдата и постанови нова, с която да го признае за невинен и да го оправдае по повдигнатото обвинение.
От Окръжен съд - Монтана е проведено разпоредително заседание с преценката, че не следва да се допуска разпит на подсъдимия, тъй като неговият разказ би бил част от защитната му позиция и некореспондиращ на останалите събрани доказателства. Междувременно е получено писмо от ГД „Изпълнение на наказанията“ Затвор София, че подсъдимият Ц. П. В. е починал.
Предвид достигнатата фаза на наказателния процес, Окръжният съд следва да се произнесе с решение, но обстоятелствата около настъпилата смърт на подсъдимия във фазата на въззивното производство не предоставят възможност да осъществи своите правомощия в пълен обем. В такива ситуации има строго фиксирани ред и форма на произнасяне, определени в НПК: „Въззивният съд може да отмени присъдата и да прекрати наказателното производство…; образуваното наказателно производство се прекратява, когато деецът е починал;“. Именно заради тези задължителни за въззивния съд нормативни причини Присъдата е отменена и наказателното производство е прекратено.
Решението на съда не подлежи на касационно обжалване и протестиране.
„Връзки с обществеността“