ПРАВИЛА ЗА РАБОТА МЕЖДУ ПРЕССЛУЖБАТА НА ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА И ЖУРНАЛИСТИТЕ
Публичният характер на съдебните заседания е основен правен принцип, уреден в чл. 121, ал. 3 от Конституцията на РБ. Принципът, според който правосъдието трябва да се осъществява по публичен начин, е уреден и в член 6 от Европейската конвенция за правата на човека.
I.Правила, приложими по време на съдебната фаза на наказателното производство
1.Делата се гледат публично, освен когато законът предвижда друго. На етап съдебно производство представителите на медиите имат по-широк достъп до информация от обществен интерес, която произлиза от наказателни дела, отколкото на досъдебната фаза.
2.По искане на представителите на медиите може да се предостави информация за определената дата на първото съдебно заседание и за следващите дати, за етапа на делото. След предварително съгласие от съдията докладчик се предоставя информация за хода на съдебното следствие, прения, произнасяне, за разпоредените от съда действия по време на заседанията - допускане или получаване на експертиза, разпит на страни и свидетели, произнесени решения.
3. Заседанията на съда са достъпни за всички, включително и за медиите. Въпреки това, съдът преценява, в зависимост от случая, дали достъпът на обществеността до съдебната зала трябва да бъде ограничен или отказан в съответствие с изискванията на процесуалния закон.
4.Ако процесът не се гледа при закрити врати, репортерите имат възможност да проследят цялото дело. След приключване на съдебното заседание и решение на председателя на състава пресслужбата информира журналистите само за акта постановен от съда.
5.След постановяване на съдебен акт по дело от обществен интерес не се провежда пресконференция.Служителят за връзки с обществеността запознава журналистите с мотивите към съдебния акт веднага, след като бъдат изготвени.
6. Ако присъстващите лица надхвърлят капацитета на съдебната зала, председателят на състава може да реши да ограничи достъпа. Независимо по какъв критерий се решава кой може и кой не може да присъства на съдебно заседание, в съдебната зала трябва да останат и няколко представители на медиите, освен ако е постановено делото да се гледа при закрити врати.
7.Представителите на средствата за масова информация могат да се запознаят с материалите по висящи дела в съда, със съгласието на председателя на съдийския състав, спазвайки реда на заявките и мерките, предназначени да гарантират целостта на документите и то само до степен, до която е възможно да бъдат предоставени. Тези заявки подлежат на одобрение от ПР експерта на съда, който следва да се консултира с председателя на състава или, в негово отсъствие с председателя на съда.
8.Съдебните заседания са закрити (непублични), когато това е предвидено по закон или всеки път, когато председателят на състава е обявил, че заседанието е закрито, като е посочил основанията на закона. Предоставянето на информация от обществен интерес в съдебната фаза може да бъде ограничено в съответствие с член 6 от Европейската конвенция за правата на човека: "пресата и публиката могат да бъдат отстранявани по време на целия или на част от съдебния процес в интерес на нравствеността, обществената и националната сигурност в едно демократично общество, когато това се изисква от интересите на непълнолетните лица или за защита на личния живот на страните по делото или ако съдът счете това за извънредно необходимо в случаите, в които поради специални обстоятелства публичността би нанесла вреда на интересите на правосъдието". При всички случаи отказът на информация трябва да бъде мотивиран.
9.Ако процесът се води при закрити врати, пресслужбата информира журналистите само за акта, постановен от съда.
III.Общи правила за присъствието на медиите в съда и достъпа им до съдебни заседания
1. Публичните съдебни заседания винаги са достъпни за журналисти без технически средства за запис.
2. В съдебната зала може да се заснема филм, да се правят снимки и аудиозаписи само със съгласието на председателя на съдийския състав. Фоторепортерите и радио- и телевизионните екипи трябва предварително да поискат съгласие за достъп до съдебната зала (препоръчително 24 часа преди заседанието) от службата за информация и връзки с обществеността на съда, като трябва да се посочат случаите, за които те желаят да направят записи.
3. Ако им бъде предоставен достъп до съдебната зала, представителите на медиите имат право да направят видео- и аудиозаписи по време на съдебното заседание със съгласието на председателя на съдийския състав на един или няколко от следните моменти: съдийският състав влиза в залата, председателят на съдийския състав открива заседанието – не повече от 2-3 мин.
4.Председателят на съдийския състав решава до каква степен средствата за масова информация могат да записват и други части от съдебното заседание, различни от горепосочените. Относно горепосочените ситуации, председателят на съдийския състав е длъжен да попита съдебните заседатели, секретаря, страните по делата, вещите лица и преводачите дали не възразяват да се прави запис на одобрените моменти. Тези моменти, срещу които едно от лицата, посочени в този параграф, е възразило, не могат да бъдат записвани.
5. Не е позволено съдебните заседания да се излъчват на живо.
6. Не се разрешава да се излъчват записи или изображения, получени без съгласието на председателя на съдийския състав. В случай на нарушаване на тази забрана следва да се уведоми Съвета за електронни медии /СЕМ/.
7. Препоръчително е видео- и аудиозаписите, както и фотографирането да става от едно и също положение. Съдът може да постави условие как конкретно да бъдат подредени в съдебната зала, за да се гарантира добра институционална атмосфера. С оглед нормално протичане на производството, съдът има право да реши, че допуска само ограничен брой телевизионни екипи, по реда на постъпилите заявки.
8. Ако представителите на средствата за масова информация не са допуснати в съдебната зала, фоторепортерите имат възможност да правят снимки, а снимачни екипи имат право да снимат преди началото на съдебното заседание, ако е постигнато предварително съгласие и разрешение за снимане от всички посочени в т. 4 страни.
9. Представителите на средствата за масова информация имат право да правят записи извън съдебната зала на места в сградата на съда, които изрично са определени за тази цел от председателя на съда чрез службата за информация и връзки с обществеността.
III.Правила за получаване на информация от медиите за дейността на ОС – Монтана и районните съдилища в региона
1.Журналистите могат да се свържат с всеки от съдиите в ОС и РС чрез служителя за връзки с обществеността.
2. При желание от страна на репортер за интервю със съдия журналистът трябва да предостави въпросите си предварително.
3.Журналистите получават информация за кадрови промени в състава на съдилищата , за работа по проекти на съдилищата , събития и инициативи и за технически новости в тях.
4.Обобщаващи пресконференции се провеждат при изготвяне на отчета за работата на Окръжния съд.
5.Ако журналист поиска информация за определен проблем или дело, за което останалите репортери не са проявили интерес, служителят за връзки с обществеността я предоставя само на него.
6.При неточност, некоректност или явна грешка в журналистически публикации служителят за връзки с обществеността изготвя уточнения, които съответната медия публикува или излъчва на същото място или рубрика в съответствие с журналистическите стандарти.